Maj 19

Duch Święty – nauczyciel życia

Zesłanie Ducha Świętego, Rok B

DUCH ŚWIĘTY – NAUCZYCIEL ŻYCIA

Jezus zapowiada apostołom Ducha Prawdy, „który pochodzi od Ojca”. Jego przyjście jest konieczne do poznania pełnej prawdy (Ewangelia).

Wielu wydarzeń z naszego życia nie rozumiemy. Próbujemy tłumaczyć sobie, dlaczego okoliczności układają się tak, a nie inaczej. Niekiedy trudno znaleźć wspólny język z najbliższymi, a podejmowane przez nas inicjatywy kończą się niepowodzeniem.

Pewne prawdy są zakryte przed nami, ponieważ w danej chwili nie potrafimy ich przyjąć. Musi nadejść odpowiedni czas – zgodnie ze słowami Jezusa: „Jeszcze wiele mam wam do powiedzenia, ale teraz znieść nie możecie”.

Potrzebujemy Ducha Świętego bardziej, niż ciało pokarmu. Tylko w Nim  możemy  zrozumieć  siebie  samych  i drugiego człowieka. Duch Prawdy, pomaga nam odnaleźć się w otaczającej rzeczywistości – przyjąć ją taką, jaka jest i żyć pełnią życia. To przyjęcie nie oznacza zgody na wszystkie propozycje świata, który bardziej skłania się ku temu, co cielesne. Polega ono na odnalezieniu własnej ścieżki; na uznaniu, że życie otrzymaliśmy od Ducha i dzięki realizowaniu Jego wskazań, wydamy owoce (II czytanie).

Duch Święty uczy wolności pełnej szacunku; usuwa wszelkie podziały; daje dar rozumienia prawd Bożych; sprawia, że mimo różnic, rozumiemy siebie nawzajem i darzymy autentyczną, szczerą miłością. 

/Opracowanie: s. Ludwika/